viagra bitcoin buy
cialis buy

Arama
Aranacak Kelimeler:Ana Sayfa arrow Tırmanış Hakkında
Tırmanış Yazdır E-Posta

TIRMANIŞ 20 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR...


Aylar öncesinden başlayan hazırlıklarımız Haziran ayının son günlerine gelindiğinde tamamlanmış olacak ve takımımız 20 Haziran’da Türkiye’den ayrılacak...

ANA KAMPA YÜRÜYÜŞ

İslamabad’da toplam iki gün geçirilecegiz. Bu sürede tırmanışa refakat edecek aracı subay (Liason Officer) ıle tanışacağız. Resmi kayıt işlemlerimiz yapılacak, malzemeler kontrol edilecek. Her ekip için standart olarak izlenen bu işlemlerin dışında ekibimiz çeşitli basın toplantılarına katılacak. Elçiliğimiz ziyaret edilecek.

GASHERBRUM ANA KAMPI

İslamabad günlerimizin ardından otobüsle iki gün sürecek yolculuk sonunda Skardu’ya ulaşacağız. Skardu son büyük yerleşim yeri. Burada bizden çok organizasyonu yapacak firmanın düzenlemeleri için bir gün geçireceğiz. Ana kampa ulaşımımızı ve ana kamp hizmetlerini sağlayacak şirket, malzeme tedariğini taşıyıcıların oorganizasyonu Skardu’da yapacak.

Arazi araçları ile “karakorum highway” boyunca yapacağımız yolculuk bizi yaklaşık iki ay için kent yaşamından uzaklaştıracak. Askole araçlarla ulaşılacak son nokta. Askole de geçirilecek ilk çadırlı gecemizin sabahında organizasyon hareketli bir sabah yaşayacak. Kişi başı yaklaşık 200kg dolayındaki kamp yükümüz 20-25kg lık parçalar halinde taşıyıcılara paylaştırılacak. Minnet ve mahçubiyetle karışık 8 günlük yürüyüşümüz başlayacak.

Jhola, Paiyu, Khuburtze, Urdukas, Goro ve Concordia yı izleyen rota üzerinden yaklaşık 1 ay için evimiz olacak ana kampa (5100m) ulaşacağız.

TIRMANIŞ GÜNLERİ

Bir ay boyunca değişik seferler tırmanışlar yapacağız. Zirve ile aramızdaki 3000m lik mesafeye hem uyum sağlamak, hem de malzeme taşımak için dört ya da beş kez; kimi sefer 3, kimi sefer 5-6 günlük tırmanışlar için ana kampımızdan ayrılacağız.
Yeterli malzeme taşındığında ve daha önemlisi ekip yüksek irtifaya uyum sağladığında artık zirve planları yapacağız. Uygun havayı bekleyip zirve için son ve en önemli tırmanışı gerçekleştireceğiz.

BURUK YA DA COŞKULU DÖNÜŞ...

Bu tırmanış için çok emek harcadık, tırmanış güvenliği ile sınırlı olmak koşulu ile zirve için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Tüm bunların sonucunda şansımız da yardım ederse zirveye ulaşacağız. Tüm isteğe ve emeğe rağmen zirvenin yapılamama olasılığı yüksek. Dağdaki tüm ekipler aracı subayların inisiyatifi ile belirlenen bir tarihte dağı terketmek zorundalar. Tüm çabalar, sonuç olumlu da olumsuz da olsa bu tarihte son bulacak ve dönüşe geçilecek. Yani dönüş tarihi sabit, değişken olan dönüşün buruk ya da coşkulu yapılması olacak.

Dönüşte bambaşka bir rota izleyeceğiz. Dünyanın en yüksek geçitlerinden biri olan Gondogora-La geçidini aşacağız. Sonrasında Khuspang, Shaieshcho ve Hushe rotası ile yaklaşık 40 gün sonunda tekrar araçlara ulaşacağız. Arazi araçları bizi Skardu’ya K2 otele götürecekler. Burada geçirilecek gecenin ardından İslamabad’a  ve ülkemize geri döneceğiz.

Zirveye ulaşmayı çok istiyoruz. Tüm ekibin zirveye ulaşması bu tırmanışın ulaşabileceği en yüksek başarı düzeyi  olacaktır. Ancak daha önemlisinin gittiğimiz gibi “hep beraber” dönmek olduğunun farkındayız.

©,2005 - Himalaya 2005