viagra bitcoin buy
cialis buy

Arama
Aranacak Kelimeler:Ana Sayfa arrow GII Tarihçesi
GII Tarihçesi Yazdır E-Posta

Gasherbrum II (K4) – 8,035 m/26,360 ft *


Coğrafi Konum: Karakoram, Baltoro Mustagh (Enlem 35°46’, Boylam 76°39’)

Kısa Tarihçe


1909 Abruzzi Dük’ünün lideri olduğu ve İtalyan fotoğrafçı V. Sella’yı içeren bir ekspedisyon, Gasherbrum Grubunu kuzeyden (Sella Geçidi) ve Chogolisa’dan inceler.

1939 İsviçre’li dağcı G.O. Dyhrenfurth liderliğindeki uluslararası bir ekspedisyon Gasherbrum II’yi güney tarafından çıkma olasılığını ele alır; yaklaşık 6,250 m yüksekliğe ulaşırlar. Bu, onların diğer keşif etkinlikleriyle beraber, ilerideki gelişmeler için sağlam bir zemin oluşturur.

1956 F. Moravec’in Avusturya ekspedisyonu Gasherbrum II’nin ilk çıkışını Güneybatı Sırtı’ndan yapmayı başarır. Küçük bir kamplar zinciri kurarak ve 7,700 m’de bir kere ‘bivak’layarak, S. Larch, H. Willenpart ve F. Moravec zirveye olan tırmanışı 7 Temmuz’da Doğu sırtına geçerek tamamlar.

1975 İlk çıkış rotasının doğusundaki Güney çıkıntısını kullanan, J.-P. Fresafond’un Fransız takımı zirveye ulaşan ikinci takım olur. Takımdan bir kişi ölür. Üçüncü tırmanış (ve aslında aynı zamanda bir geçiş – travers – ) J. Onyszkiewicz liderliğindeki Polonya’lı bir gurup tarafından yapılır. Ekipten üç kişi Gasherbrum II ve III arasındaki 7,600 m’lik eşikten zirveye kayalıklı Kuzeybatı Yüzünden yeni bir rota açarak çıkar. Normal rotadan inerler. Bundan kısa bir süre sonra diğer bir üç kişi tepeye Avusturya rotasından ulaşır. Üç gün sonra yine iki Polonya’lı kadın dağcı Gasherbrum II’yi tırmanır. Bunlar W. Rutkiewicz tarafından yönetilen ve temelde Gasherbrum III’ün ilk çıkışını amaçlayan ayrı bir ekspedisyonun üyeleridir, ancak iki takım tam bir dayanışma içinde çalışır.

1979 Şili’li bir takım normal rotadan zirvey ulaştığını ileri sürer. Temmuz’da, R. Karl Gasherbrum II’yi kendisinin ikinci sekizbinliği yapar. İki Avurtuya’lı, H. Schell ve K. Diemberger, Gasherbrum II çıkışlarıyla, sırasıyla üçüncü ve beşinci sekizbinliklerini yapmış olurlar.

1982 R. Messner, 24 Temmuz’da Gasherbrum II’nin zirvesine Güneybatı Sırtı’ndan, Pakistan’lı dağcılar S. Khan ve N. Sabir’le, ulaşır. (Sekizinci çıkış. Kayıtları tutmak gittikçe zorlaşır. Çünkü Avrupa’ya ulaşan bilgi genelde eksiktir ve izinsiz birçok tırmanış yapılmıştır – diğer bir deyişle yasadışı ya da ‘kirli’ çıkışlardır –. Zorunluluktan verilmiş sayılar sadece yaklaşık kabul edilmelidir. Kanıt ve kayıtlarla desteklenmemiş çıkışlara burada yer verilmemiştir.) Aynı yaz Fransız çift L. Ve M. Barrard da, zirveyi yapar.

1983 S. Wörner’in Üç Sekizbinlik – İsviçre Ekspedisyonu, ilk çıkışlarını Gasherbrum II’nin Güneybatı Sırtı’ndan yapar. S. Wörner, F. Graf, A. Meyer, E. Loretan, M. Ruedi ve J.-C. Sonnenwyl zirveye ulaşır. Aynı yaz Polonyalı’lar uzun Doğu Sırtı’nı üç günde başarıyla çıkarlar. W. Kurtyka ve J. Kukuczka, zaten tırmanmış oldukları Gasherbrum I ile Gasherbrum II arasındaki eşikten yeni bir rota açarlar.

1984 R. Messner ve H. Kammerlander, Gasherbrum II ve Gasherbrum I (Saklı Zirve) geçişlerinde, Polonyalı’ların önceki yıl zirveye geldikleri hattan zirveyi terkeden, fakat Gasherbum Vadisi’nin içine ayrılıp Gasherbrum I’in Kuzeybatı Yüzü’nün tabanına ulaşan hatla, yeni bir iniş rotası açarlar. Aynı yaz bir Fransız ve bir İsviçre’li Gasherbrum II’nin zirvesinden kayakla iner.

...

* Kaynak: ‘All 14 Eight-Thousanders’, Reinhold MESSNER. The Mountaineers: Seattle, 1988.


©,2005 - Himalaya 2005