viagra bitcoin buy
cialis buy

Arama
Aranacak Kelimeler:Ana Sayfa arrow Tırmanış Malzemeleri
Tırmanış Malzemeleri Yazdır E-Posta

GASHERBRUM II DAĞINDA KULLANACAĞIMIZ MALZEMELER

Pakistan’ın Karakurum Dağlarındaki 8035 metrelik Gasherbrum 2 dağına yapacağımız tırmanışta, belki de yeryüzünde şu an varolan  en iyi koruyucu donanımları kullanacağız. Bu konuda biraz detaya girmek gerekirse; bu malzemeleri giysi, ayakkabı, aksesuar ve çadır- geceleme sistemleri olarak ayırabiliriz.

Giysilerimizde bizi destekleyen The North Face firması zaten  kullanışlı giysi sistemleri ve sağlam çadırlarıyla dünyaca ünlü. The North Face’in bu tırmanışta  bize sağladığı en önemli yenilik ise ‘softshell’ giysi sistemi oldu. Bu sistem, klasik su geçirmez- soluyabilir kumaşlar yerine daha nefes alabilir, sağlam, hafif, esnek ve yine su geçirmez özellikte olan kumaşlar kullanıyor ve softshell giysi sistemleri günümüzün hızlı, aktif alpinizmine çok daha uygun. The North Face’in ürettiği Apex serisi, kullandığı değişik özelliklerdeki kumaşlarla son derece yakışıklı ve sağlam, ergonomik giysiler ortaya çıkartmış.

Ve tabii ki, 8000 metrelik bir dağa giderken en önemli giysi parçalarından birisi de kaztüyü ekspedisyon ceketi ve pantolonu..  Bu türdeki ceketlerimizin bir kısmını, Gore Dryloft dışlı ve 800 kaztüyü dolgulu  devasa ceketlerle The North Face karşılarken, geri kalanındaki açığımızı da Toros Limited’deki Kaşif Aladağlı abimiz yeni tasarımlarla karşıladı. Kaşif abinin kullandığı Pertex Endurance kumaş ve yüksek kaliteli Avrupa kaztüyü de zannederiz ki 8000 metrede bizi fırın gibi sıcak tutacak!

Tırmanışta 6000 metrelere kadar klasik  iç giysi- orta kat  polartec-softshell giysiler ve dış katman olarak da Gore-tex  giysileri kullanacağız ve bundan sonraki yüksekliklerde kaztüyü ceket ve pantolonlar devreye girecek.  İç giysiler konusunda The North Face ve Kanyon Ltd.’deki Kudret abi  bize yardımcı oldular; coolmax ve polartec kumaşlardan üretilmiş, daima kuru kalan ve nemi, teri dışarıya atan  esnek  iç giysiler bu tırmanışta bize eşlik edecekler..

Tırmanışın başlayacağı ana kamp yolunda, toz, toprak, buz ve kayalar üzerinden  120 kilometre uzunlukta gidiş ve bir o kadar da dönüş yürüyüşü yapacağımızı düşününce, yürüyüş  ayakkabısı konusunun önemi daha iyi anlaşılacaktır. Bu konuda, Salomon dünyaca ünlü  uzman malzemeleriyle yardımımıza koştu ve bizleri son derece rahat ve sağlam, bilekli ve sugeçirmez  bir model olan Pro Trek serisi botlarla donattı. Dağda, 5000 metrenin üzerinde ise, dünyanın en yalıtımlı ve en özel yüksek dağ tırmanış ayakkabısı olan Millet-Onesport Everest botunun değişik yıllarda üretilmiş farklı modellerini kullanacağız.

Aksesuarlara gelince, en önemli olanları eldiven sistemlerimiz. Sabit hatlarda tırmanış ve lider tırmanış için avuç içi destekli, sağlam ama  hassas el hareketleri yapılabilecek eldivenler gerekiyordu ve bunun da hemen hepsini Salomon karşıladı. 7000 ve 8000 metrelerde gerekecek büyük, ısıtıcı  kaztüyü eldivenleri bulmak ise gerçek bir sorun oldu!

Aksesuar olarak en önemli detaylardan biri de gözlük; bu konuda Oakley dünyaca ünlü, süper optik kalitedeki camları ve tasarımlarıyla birinci seçeneğimiz oldu ve bizi hem büyük kayakçı gözlüğü  modelleriyle, hem de tırmanışa uygun, gözlere zararlı morötesi ışınımları ve diğerlerini etkin tarzda süzen, son derece ergonomik gözlük modelleriyle donattı.

Çadır ve geceleme sistemleri de bu tırmanışta son derece önemli yer tutuyor. Çadırlarımız, dünyada istisnasız  her Himalaya tırmanışında görülebilen ve yeri tutulmaz bir model olan, üç kişilik The North Face VE-25. Beş çubuğu ve mükemmel geodezik tasarımı  nedeniyle çok ağır kar yükü ve fırtına güçlerine dayanabilen, ortalama ağılığı 4.5 kg. olan bu çadırın önemli bir özelliği de renginin sarı olması ve yükseklerdeki  uzun süre kötü havalarda kampta mahsur  kalan tırmanıcılara psikolojik bir destek sağlaması! Gasherbrum 2 dağı üzerinde kuracağımız  üç  yüksek kampta kullanmak üzere beş adet bu türden çadırımız var.

Bu tırmanışta kişi başına iki adet uyku tulumumuz olacak; bunlardan birisi sadece ana kampta kullanılacak ve –30 derecelere kadar yalıtımlı, kaztüyü olanını Alpinist’te sevgili Murat Yıldırım abimiz üretiyor. Yüksek kamplarda kaztüyü giysi sistemleriyle beraber kullanılacak, çok daha hafif, kaztüyü dolgulu  ve -15 derecelik olan diğer tulumun yapımını Toros üstlendi. Ve tabii ki, değişik kamplarda kullanılmak üzere normal matların yanısıra Alpinist’in sağladığı  Thermarest havalı matlara da sahibiz. Patlama olasılığı ve şişme zorlukları nedeniyle havalı matları daha çok ana kampta kullanırken, kullanım kolaylığı nedeniyle yüksek kamplarda normal mat kullanacağız.

©,2005 - Himalaya 2005